TŘI PILÍŘE ŽIVOTA

Young-Couple_1

Ajurvéda uznává tři pilíře bytí, od nichž se odvíjí dobrá kondice - strava, odpočinek a sex. Tyto pilíře představují základní požadavky naší lidské přirozenosti. Jsou základem zdraví a radosti ze života. Jestliže budeme vědomě tyto aspekty respektovat, vytvoříme si základ pro spokojený a zdavý životní styl.

 

Zlata ulita - odstavce STRAVA

To, jak se stravujeme, má rozhodující vliv na naše zdraví a vitalitu. Nesprávnou výživu považuje ajurvéda za hlavní příčinu fyzických a duševních onemocnění. Jaká je ale ta "správná výživa"?

 

Zlata ulita - odstavce ODPOČINEK

Aktivita a odpočinek představují dva přirozené protipóly, které musí být vzájemně vyrovnány a abychom měli dostatek síly a chuť do života, potřebujeme k tomu dostatek času na regeneraci. Proto je zdravý spánek tolik důležitý pro naši vitalitu, neboť během noci čerpáme novou životní sílu. Ve spánku dochází k útlumu smyslů, metabolismu, nervového systému, orgány se mohou regenerovat a mysl vstřebává prostřednictvím snů zážitky uplynulého dne.

Nechoťte spát později než ve 22:30 hod. Nejhlouběji spíme před půlnocí.

 

Zlata ulita - odstavce SEXUALITA

Sexualita je třetí lidskou základní potřebou a dalším důležitým pilířem v životě. Zdravý člověk pociťuje přirozenou žádostivost po smyslnosti a sexu. neuspokojivý sexuální život vede k vnitřnímu napětí a potlačování citů. Sex je nejintimnější setkání dvou lidí.

V přírodě je období pro rozpuk a období spánku, což platí pro rostliny a stejně tak pro všechny živočichy platí období sexuality a období klidu. Existují četné přirozené systémy a rovnováhy zajišťující, že se zvířata nebudou pářit naustále, ale budou se řídit určitýmmi pravidly kosmického rytmu ročního období - to je také síla pohánějící opakující cykly narození, růstu a rozpadu všech životních forem.

Od lidských bytostí se tedy očekává, že budou sexuálně aktivní v určitých ročních obdobích, v určitém věku a v určitých stadiích života.