SOULAD S ROČNÍM OBDOBÍM

rok

Z pohledu Ajurvédy i Kvantové fyziky naše těla nekončí na hranici naší kůže, ale jeho existence pokračuje směrem ven do celé přírody. Váta, Pitta i Kapha jsou všude kolem nás a propojují naše fyziologie s celým vesmírem. Proto se naše tělo mění s počasím, když cítí déšť v kostech nebo zleniví během prvních dní probouzejícího se jara.

Každá dóša rozezná určitý druh počasí, který jí zvýrazňuje, neboť podobné souzní s podobným. V některých obdobích se dóši hromadí, v jiných se zesilují, jindy jsou naopak zmírňovány.

Ajurvéda proto doporučuje, abychom dodržovali sezónní režim a zachovali si tím rovnováhu při změnách ročních období. Nejde o žádné velké změny, jde především o posun v důrazu.

Zlata ulita - odstavce OBDOBÍ KAPHY (POLOVINA BŘEZNA - POLOVINA ČERVNA)

Kapha se v průběhu zimy pomalu hromadila v těle a na jaře vrcholí a tlumí náš vnitřní oheň Agni. V důsledku rozpouštění způsobovaného narůstajícím teplem může na jaře nadbytek Kaphy vyústit v alergie.

Dávejte přednost stravě, která je lehčí, sušší a méně mastná něž během ostatních období. Dávejte přednost teplým nápojům a stravě. Jezte více potravin s dráždivou, hořkou a svíravou chutí a méně sladkých, kyselých a slaných potravin. Mléčné výrobky (sýry, jogurt, smetanové zmrzliny) by se měly omezit, neboť mají sklon zhoršovat Kaphu.

NA JAŘE SE NEDOPORUČUJE

  • PŘEJÍDAT SE A SVAČIT
  • JÍST POZDĚ V NOCI
  • VĚTŠINA OVOCE, OVOCNÉ ŠŤÁVY, SMOOTHIE, NADMĚRNÉ PITÍ VODY
  • MÁSLO A SÝRY, STUDENÉ MLÉKO, ZMRZLINA ČI LEDOVÉ DEZERTY, JOGURT

 

Zlata ulita - odstavce OBDOBÍ PITTY (POLOVINA ČERVNA - POLOVINA ŘÍJNA)

 

Zlata ulita - odstavce OBDOBÍ VÁTY (POLOVINA ŘÍJNA - POLOVINA BŘEZNA)