PRANÁJÁMA - DECHOVÉ CVIČENÍ

Pranajama-web

Pranájáma jsou dechová cvičení, která posilují náš vnitřní oheň Agni a otevírá mentální kanály, které vedou kyslík do mozku. Podporuje dušeVní jasnost a harmonizuje emoce.

 

Zlata ulita - odstavce PRÁNA - ŽIVOTNÍ SÍLA

Prána je síla, energie, vitalita. Je základem veškerého života, je to energie životní síly, která naplňuje celý vesmír. Prána proudí vším, co existuje.Prána je také spojovacím článkem mezi hmotou, vědomím a myslí, a proto umožňuje existenci života na hmotné úrovni. Řídí všechny tělesné funkce, např. dýchání, příjem kyslíku i potravy, vyměšování atd. Tělo přitom pracuje jako transformátor, který přebírá z pránického proudu potřebnou energii, rozděluje ji a opět ji vyzařuje do vnějšího prostoru.

 

Zlata ulita - odstavce PRANÁJÁMA - STŘÍDAVÉ DÝCHÁNÍ

Toto dechové cvičení doporučujeme provádět každé ráno cca 5 minut. Má vliv na rovnováhu pravé a levé mozkové hemisféry, zlepšuje duševní jasnost a očišťuje od starých mentálních a emocionálních vzorců. Rovněž zlepšuje meditaci a pomáhá se spojit se svojí životní energií - pránou.

JAK NA TO?

Pohodlně se usaďte a zajistěte si přísun čerstvého vzduchu. Palec pravé ruky položte přes pravou nosní dírku a nadechněte se pouze levou dírkou. Poté ucpěte levou nosní dírku pomocí prostředníčku pravé ruky a vydechněte pravou dírkou. Toutéž (pravou) dírkou se ještě nadechněte, pak ji opět ucpěte palcem a vydechněte levou dírkou. Toto opakujme alespoń 30x.