AROMATICKÉ DARY PŘÍRODY - SÍLY VŮNÍ

Aroma-web

AROMATERAPIE JE VELMI ÚČINÝM PROSTŘEDKEM K ZNOVUNASTOLENÍ NAŠÍ ZTRACENÉ ROVNOVÁHY A NAVOZENÍ PŘÍJEMNÉ RELAXACE.

 

Zlata ulita - odstavce Proč nás vůně tak silně ovlivňují?

Věděli jste, že čich je jedním z nejstarších smyslů v evoluční historii obratlovců? Pro každý nádech používáme 10 milionů čichových buněk, které jsou přítomny v naší čichové sliznici a umíme rozeznat až 10 tisíc různých pachů. Kdežto jazyk umí rozeznat jen 6 chutí.

Když vidíte, slyšíte, cítíte a ochutnáváte, musí být dojmy nejprve zpracovány a vyhodnoceny v mozkové kůře mozku. Vůně však procházejí tzv. čichovou žárovkou přímo do limbického systému mozku, který ovlivňuje kontrolu emocí, paměti a pohybu. Takže ještě předtím, než jsme vědomě vnímali vůni, se nás již dotkla na podvědomé úrovni. Limbický systém v mozku je také zodpovědný za uvolňování endorfinů, vlastních „hormonů štěstí“ v těle. Proto vonné látky mohou tyto neurotransmitery uvolnit a způsobit pocity relaxace, pohody a štěstí.

 

Zlata ulita - odstavce JAK AJURVÉDA VYUŽÍVÁ SÍLU VŮNĚ?

Ajurvéda využívá vůně k vysílání specifických signálů mozku pomocí speciálně vyrobených aroma olejů, které vyrovnávají všechny tři dóši Vátu, Pittu i Kaphu.  Esenciální oleje, známé jako „životní síla“ nebo „duše“ rostlin, jsou esence přítomné v květinách, ovoci, listech, dřevu, semenech, kořenech a kůře rostlin. Každá vůně rozvíjí svůj vlastní účinek na dóši. Na základě autentických textů ájurvédští vědci sestavili exkluzivní kombinace vůní, které lze snadno a efektivně aplikovat.

VÁTA AROMA

Vátu nejlépe vyrovnáme směsí teplých, sladkých a kyselých vuní, jako je pomeranč, růžová pelargónie, bazalka, hřebíček a další koření.

PITTA AROMA

Přebytečnou Pittu zklidníme ochlazováním se sladkými vůněmi, jako je santalové dřevo, jasmín a levandule. Obzvláště v horkých letních dnech nebo pokud jste podráždění Vám bude aroma olej Pitta dobrým společníkem. Hlavní složkou našeho oleje Pitta Aroma je nejvzácnější a nejcennější vysoce kvalitní olej ze santalového dřeva.

KAPHA AROMA

Nadbytek Kaphy je vyrovnáván kořenitými, ostrými, hořkými vůněmi a vůněmi navozující teplo, jako je rozmarýn, eukalyptus, kafr a kadidlo. Tento olej se kromě osob, které mají dominantní Kaphu doporučuje všem ostatním užívat na jaře.

NIDRA AROMA

Nidra Aroma Oil se doporučuje jako skvělý způsob, jak se připravit na relaxační, omlazující noční spánek a zahrnuje mimo jiné esence jako je bergamot, majoránka a levandule.

MEDA AROMA

Mnoho lidí v naší konzumní společnosti má nadbytek tukové tkáně - tzv. Meda Dhatu. Produkty Meda mohou tento nadbytek vyvážit. Esenciální oleje jalovce, myrhy a máty peprné tvoří mimo jiné vyvážené složení Meda Aroma Oil. Ten je ideální pro použití v kombinaci s doplňky stravy Meda.

MASÁŽ A VLASOVÉ OLEJE

Masáže a vlasové oleje pro Vátu, Pittu a Kaphu obsahují pečlivě vybrané éterické oleje, jejich svěží vůně jsou úžasné pro vyvážení dóš, dokonce i při masáži těla nebo hlavy.

AROMATERAPIE PŘED SPANÍM

Čas před spaním je vhodný pro inhalování aroma olejů, neboť vůně překryje nejrůznější viděné a slyšené věci a zážitky během dne a tím blokují jejich negativní účinky a zmírňují neklid a napětí naší nervové soustavy. Aroma pomáhá mnoha lidem usnout a může se nechat v místnosti přes noc.

NUTNÉ POUŽIVAT JEN VYSOCE KVALITNÍ ÉTERICKÉ OLEJE

Pro ájurvédskou aromaterapii je velmi důležité, aby se používaly pouze vysoce kvalitní éterické oleje, které obsahují 100% extrakty z bylin a květin a mají tak léčebné účinky. Dva hlavní faktory určující kvalitu je místo, kde se rostliny pěstují a pak smotný způsob výroby éterického oleje. Jedinečný éterický olej je vyroben lidmi, kteří se věnují umění destilace, mají znalosti a dlouholeté zkušenosti předávané z generace na generaci.

 

 
CO JSOU ÉTERICKÉ OLEJE VYSOKÉ KVAlITY?

Esenciální oleje nejvyšší kvality, které mají nejúčinnější aroma, jsou 100% přírodní, zcela čisté, extrahované z ekologicky pěstovaných nebo volně sklízených rostlin, zpracované šetrně bez použití chemikálií a neobsahují žádné syntetické přísady.

Vysoce kvalitní éterické oleje je třeba lisovat za studena a pečlivě destilovat. Tím zůstává zachována většina aktivních složek obsažených v olejích. To vyžaduje odpovídající velké úsilí. Pro výrobu pouze jednoho kilogramu éterického oleje je zapotřebí průměrně 70 kilogramů rostlinného materiálu. Výroba jednoho kilogramu levandulového oleje vyžaduje až 160 kilogramů rostlin levandule a jeden kilogram růžového oleje vyžaduje nepředstavitelných 4 000 kilogramů růží.


JAK NEJLÉPE POUŽÍVAT ÉTERICKÉ OLEJE?

Dobré oleje by měly být chráněny před sluncem v barevných lahvích, na chladném místě. Nejúčinnějším způsobem použití éterických olejů je použití mikro-rozprašovače, který téměř okamžitě převede éterické oleje na miliony malých ionizovaných vonných částic. Oleje tedy nekondenzují, ale naplňují celou místnost ohromující dlouho trvající vůní.