7 TIPŮ AJURVÉDY PRO DĚTI

Deti-web

Každý, kdo si myslí, že Ayurveda je jen pro dospělé, se mýlí. Ať už se jedná o výživu, masáž nebo zvuky, existuje mnoho způsobů, jak vy jako rodič, prarodič, teta, strýc atd. můžete láskyplně podpořit rozvoj mladých, od kojenců až po teenagery!

Zlata ulita - odstavce TIP 1 - UDRŽUJTE DENNÍ ŘÁD

Děti potřebují řád a rytmus pro svůj zdravý vývoj. Ájurvéda a západní medicína se na tom naprosto shodují, protože bez pravidelného řádu mají děti potíže se zvládáním záplav podnětů v jejich životě. Společnými důsledky jsou neklid, hyperaktivita a úzkost. Děti nemohou najít rovnováhu. Z pohledu Ájurvédy je to výraz přílišné Váty. Ájurvédský přístup k vytvoření každodenní rutiny, takový, který vytváří rovnováhu, může pomoci obnovit pořádek mezi dóšami nebo udržet dóši v rovnováze na prvním místě.

Jak to vypadá v praxi?

Z ayurvédského hlediska by měl den začít brzy - ideálně v 6:00 hod. Jelikož malé děti jsou stejně často „ranními ptáčaty“, bude to relativně snadné. Bude to mnohem obtížnější u dospívajících, jejichž rytmus spánku se stále opožďuje. Platí to však i pro ně, že pravidelná denní rutina s časem vstávání zlepšuje rovnováhu dóš a dává jim stabilitu pro každodenní život. Děti i dospělí by měli chodit spát, pokud je to možné, taktéž ve stanovený čas. Pro teenagery by to nemělo být po 10:00 hod, ačkoli, pokud půjdou na večírek, může to samozřejmě být později.


 
Zlata ulita - odstavce TIP 2 - ZAČNĚTE DEN S VODOU

Každý, kdo vypije ráno sklenici vody na lačný žaludek, už pro sebe udělal hodně. Z Ájurvédského hlediska pití pitné vody pomáhá při vnitřním čištění a stimuluje ranní pohyby střev. V případě dětí můžete toto doporučení použít od prvního roku věku.

Jak na to?

Ideálně pro svůj „ranní nápoj“ použijte vodu, která se vaří 10 minut a poté se ochladí na pokojovou teplotu. Vařenou vodu můžete také udržovat v termoskách a v případě potřeby ji nechat vychladnout na požadovanou teplotu. U dětí, které jsou zvyklé pít ovocnou šťávu a nejsou připraveny pít neperlivou vodu, můžete poměr šťávy pomalu snižovat. V každém případě by děti do 4 let měly pít co nejméně ovocné šťávy. Pomáhá to chránit jejich zuby. Neperlivá voda je pro děti ideálním hasičem každodenních žízní. Ovocné šťávy by měly být vyhrazeny pro zvláštní příležitosti. Vy jako rodič nebo jiný blízký dospělý můžete samozřejmě zlepšit přijetí vody dětem tím, že ji budete sami pít.


 
Zlata ulita - odstavce TIP 3 - AJURVÉDKSÁ RANNÍ RUTINA

Podobně jako dospělí, doporučujeme dětem začít den s ájurvédskou ranní rutinou. Podrobné kroky jsou následující:

Vnitřní očištění
Ujistěte se, že vaše dítě věnuje čas vyprázdnění močového měchýře a střev.

Ranní masáž Abhyanga
Pro kojence je ranní masáž celého těla prováděna rodiči nebo jiným dospělým. Jemně masírujte kojence sezamovým olejem po dobu cca. 10 až 15 minut. Starší děti (ve věku přibližně 8 let) a teenageři mohou provádět masáž sami a používat masážní olej vhodný pro jejich typ dóši: (Váta masážní olej pro suchou až normální pleť, Pitta masážní olej pro citlivé typy pleti a Kapha masážní olej pro mastnou pleť, která má sklon k akné či jiným vyrážkám) – možno používat zředěný sezamovým olejem, pokud je to nutné.

Protahování
U kojenců a malých dětí můžete během ranní masáže jemně protahovat nohy zpět a přes hlavu. Poté přitáhněte pravou ruku k levé noze a obráceně. Nejen, že je to zábava pro děti, ale je to pro ně velmi dobré.

Čištění těla
Po masáži osprchujte své dítě. Zatímco pro malé děti často stačí čistá voda, starší děti a dospívající mohou použít sprchový gel nebo šampon odpovídající jejich typu dóši.

Čištění jazyka a zubů
Kromě čištění zubů obvyklým způsobem je možné použít také čistič jazyka pro malé děti. Zatímco starší děti mohou používat čistič jazyka samy, malé děti by měly získat pomoc od dospělého, který pak jemně přejede čističem jazyka přes jazyk. Z tohoto důvodu doporučujeme použít náš stříbrný čistič na jazyk, který je obzvláště malý, měkký a kulatý.

 

Zlata ulita - odstavce TIP 4 - AJURVÉDSKÁ KUCHYNĚ PRO DĚTI

Cílem veškeré výživy je dát našemu tělu, a tedy každé jednotlivé buňce, dostatečnou výživu a energii. Požadavkem je důkladné strávení potravy. Zde podle Ajurvédy přichází do hry zažívací oheň Agni. Pouze při správném hoření se o naše buňky dobře postará a produkuje se minimální odpad (Ámu). Odpovídajícím způsobem ájurvédská kuchyně hodnotí nejen zdravou stravu, ale také různá koření a další přísady, které stimulují trávení. Podle Ájurvédy je koření základem dobrého fyzického a duševního výkonu a prevence nemocí a každodenních bolestí. V opačném případě můžete trpět nadýmáním, únavou, ekzémy, problémy s koncentrací a dalšími problémy. Mimochodem: Základní principy ájurvédské kuchyně vyplývající z tohoto ájurvédského porozumění se vztahují na děti i dospělé.

6 CHUTÍ

Stimulujte všech 6 smyslů při každém jídle tím, že si vždy představíte všech 6 chutí (sladká, kyselá, slaná, kořenitá, hořká, svíravá). Všechny tyto chutě mají různé účinky na tělo a mysl člověka.


ČERSTVÁ JÍDLA

Vždy připravujte svá jídla co možná nejčerstvější. Nejenže je jídlo zdravější, ale také chutná lépe.


PÍT TEPLOU VODU

Nechte své dítě pravidelně pít teplou vodu mezi jídly. Posiluje zažívací trakt, zatímco studený nápoj ho oslabuje.

KAPHA

Kromě obecných informací o ájurvédské výživě existují i ​​určité vlastnosti, které se týkají zejména dětí. Z ájurvédského hlediska je Kapha dóša dominantní v prvních letech života dítěte. To také vysvětluje jejich silné touhy po sladkostech. Z ájurvédského hlediska, pokud dáte dítěti před hlavním jídlem malé množství něčeho sladkého (např. Lžíci jablečné omáčky nebo nějakého zákusku), aktivuje zažívací oheň, a tím budou živiny jídla lépe metabolizován. Pokud to máte rádi a jak je v našich západních kulturách typické, můžete i poté jíst sladký dezert.

Sladké nemusí vždy znamenat nezdravé

Kaše připravená ze zralého sladkého ovoce je nejen chutná a zdravá, ale také uspokojuje potřebu něčeho sladkého. Jistě si to ještě pamatujete z mládí. V pubertě je touha po sladkostí ještě silnější. Teenageři jsou v přechodném období, ve kterém je celé tělo zaneprázdněno. V této fázi objevu mládež potřebuje něco, co jim poskytne podporu a stabilizuje jejich dóšu Kaphy. Toto hledání stability je také důvodem, proč děti mohou někdy jíst stejné jídlo znovu a znovu po dlouhou dobu. Ghí je zvláště důležité pro teenagery a děti. Nezáleží na tom, jestli ho přimícháte do mléka nebo ho často vaříte. Nechte svou kreativitu tvořit!

RASAYÁNA PRO DĚTI

Každý, kdo chce zlepšit stravu svých dětí - zejména ve zvláštních fázích vývoje - by měl možná vyzkoušet dětskou Rasayanu. Je speciálně navržena tak, aby vyhovovala potřebám dětí. Užívání je velmi jednoduché: půl hodiny před jídlem ráno a večer, děti od 3let  a starší mohou užívat 1 tabletu s teplou vodou nebo teplým mlékem s kandovaným cukrem (pokud je to nutné, rozemelte tabletu a kandizovaný cukr v třecí misce). Rovněž: „studentská Rasayana“, je speciálně přizpůsobena potřebám studentů.


Zlata ulita - odstavce TIP 5 - ZÁBAVNÝ POHYB

Jak již bylo popsáno výše, při masážích můžete pasivně provádět jednoduché cvičení s velmi malými dětmi (nohy přes hlavu, ruce k nohám). Na podporu držení těla a rovnováhy mohou děti od 3 let praktikovat pózy jako je „strom“. Děti stojí na jedné noze, položí druhou nohu na koleno své stojící nohy a položí ruce nad hlavu.

Je to zábava! A pohyb je důležitým pilířem vývoje dítěte. Obzvláště dnes, když i malé děti ve velké míře používají chytré telefony a počítače, je pro vývoj vašeho dítěte zvláště důležité, abyste podporovali pohyb (a pohybovali se venku za všech typů počasí).

 

Zlata ulita - odstavce TIP 6 - VYVÁŽENÍ PŘETÍŽENÍ A NADMĚRNÉ STIMULACE

Děti hrají často po škole počítačové hry, aby se pokusily zpracovat přetížení denních podnětů, kterým jsou v současné době stále více vystaveny. Bohužel neuznávají, že to vede k opětovné nadměrné stimulaci, protože počítačové hry také stimulují. Poté se stimuly zvyšují, mohou se velmi dobře objevit zdravotní problémy. Znovu a znovu vidíme, že některé děti hrají třeba i celou noc. V některých případech pak děti skončí v nemocnici se záchvaty v důsledku trvalé nadměrné stimulace spojené s nedostatkem spánku. Proto je důležité pomoci dětem udržet denní řád a rytmus, v němž má také své místo odpočinek, dechová cvičení a meditace dětí.


Zlata ulita - odstavce TIP 7 - VÉDSKÉ ZVUKY PRO DĚTSKOU DUŠI

Hudba Gandharvy Vedy, která se také používá jako muzikoterapie, harmonizuje dóši a je vhodná pro relaxaci a vnitřní mír, nejen pro děti. Právě dnes, když je mnoho dětí již pod časovým a výkonostním tlakem, mohou harmonizující zvuky významně přispět k relaxaci těla i mysli. Tak najdou klid, který potřebují ke zpracování mnoha denních podnětů. Během testování na dětské klinice jsme viděli na monitoru, že zvuky snižují srdeční frekvenci a zpomalují dýchání, čímž se sníží dóša Váty. Pro začátek doporučujeme zejména Rain Melody. Je vhodný pro každý věk a každou denní dobu a používá se zejména pro zklidnění.

 

Zlata ulita - odstavce NAJDĚTE SI VLASTNÍ OPTIMÁNÍ CESTU

Pokud se Vám líbily nové nápady a rádi byste je začali praktikovat, doporučujeme začít jednotlivými kroky, které Vám jsou nejbližší  a nejsnadnější, abyste mohli výsledků dosahovat krůček po krůčku.  Použijte naše doporučení jako průvodce a pak si najděte svou vlastní cestu pro vás a vaše děti. V každém kroku sledujte, co je pro vás a vaše dítě dobré a při čem se cítíte dobře. Stejně jako děti buďte zvědaví a otevřeni novým věcem, aniž byste se museli nutit nebo se přemáhat. Tímto způsobem z toho vy a vaše dítě budete mít největší prospěch.