CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O HORKÉ VODĚ

water-1


Co byste měli vědět o horké vodě

Tradiční ajurvédské texty jsou plné odkazů na všechny přírodní druhy vody. Ať už pramenitá voda, jezírková voda nebo dešťová voda - náš nejdůležitější prvek a jeho dopad na naši fyzickou pohodu...

 

Zlata ulita - odstavce HLAVNÍ VÝHODY TEPLÉ VODY Z HLEDISKA AJURVÉDY:
  •          Působí proti únavě
  •          Voda zvyšuje zář pokožky
  •          Zabraňuje trávicím problémům
  •          Uklidňuje mysl a poskytuje uspokojení
  •          Voda osvěžuje a tělem se snadno vstřebává
  •          Voda je životodárná

 

 

PROČ HORKÁ / TEPLÁ VODA?

Ajurvéda doporučuje pít převařenou vodu, kterou vaříme cca 10 minut. Takto uvařená voda získá lepší absorbci do tkání a nehasí náš zažívací oheň Agni jako voda studená. Vařená voda je dále obohacena o blahodárnou energii a pomáhá vyplavovat toxiny ven z těla a tím umožňuje rychlejší regeneraci tkání. Zároveň vyrovnává všechny tři dóši.

Ajurvéda doporučuje pít vodu, když máme žízeň. Naše žízeň kolísá během dne podle stavu našeho zažívacího ohně Agni, denní doby, ročního období, teploty vzduchu a úrovně naší aktivity. Sklenice teplé vody ráno nalačno pomáhá vyplavit toxiny, nahromaděné za celou noc.

 

 

 

VODA PRO VAŠI KONSTITUCI

Proč nevykoušet tyto speciální "vodní" recepty, abyste zharmonizovali Vaše dóši Vátu, Pittu a Kaphu.

Váta vyrovnávající horkou vodu

Vařte dva litry vody po dobu pěti minut. Sundejte z vařiče a přidejte 3 listy máty, 1/2 lžičky fenyklu a 1/4 lžičky marshmallow root. Naplňte termosku vodou a popíjejte ji po celý den. Nápoj by měl být teplý, ale ne příliš horký.

Pitta uklidňující horká voda

Vařte dva litry vody po dobu dvou minut. Sundejte z vařiče a přidejte 1/4 lžičky fenyklu, 2 poupata růže a 1 hřebíček. Před pitím naplňte termosku vodou a nalijte ji do šálku. V létě si můžete vodu užít při pokojové teplotě, v zimě může být trochu teplejší.

Kapha vyrovnávající horkou vodu

Vařte dva litry vody po dobu pěti minut. Sundejte z vařiče a přidejte 3 celé listy bazalky, dva tenké plátky čerstvého zázvoru, 1/4 lžičky kmínu a 1/2 lžičky fenyklu. Nalijte vodu do termosky a popíjejte ji horkou nebo teplou po malých douších v průběhu celého dne.

Pokud neznáte svůj konstituční typ, doporučujeme vám provést úvodní typový konstituční test.
 
Zlata ulita - odstavce KOLIK VODY JE DOSTATEČNÉ MNOŽSTVÍ?

Podle Ajurvédy závisí množství vypité vody na různých faktorech, jako je věk, pracovní vytížení, úroveň stresu, počasí, strava a váš konstituční typ. Teplé typy Pitty jsou obecně žíznivější než typy Kapha. Připravte si vodu ráno, dejte ji do termosky a vypijte ji každých třicet minut po celý den.

Voda při jídle

Ajurvédské texty také doporučují popíjet čistou převařenou teplou vodu během jídla. Asi jeden šálek vody při jídle je nejlepší, záleží však na tom, co jíte. Pokud například jíte polévku nebo dhal, budete potřebovat méně vody. Pokud je vaše jídlo sušší, budete naopak potřebovat více vody.

Voda by měla být konzumována při pokojové teplotě nebo horká, v závislosti na vašem konstitučním typu. Nikdy by neměla být ledově chladná, protože by téměř jistě zničila váš zažívací oheň.

Pokud cítíte žízeň přibližně čtyřicet pět minut po jídle, vypijte tolik vody, kolik potřebuje tělo k trávení. Mezi jídly můžete popíjet kořenitou nebo čistou vodu.